Tlakové nádoby by měly být součástí každého domovního systému. Nejčastěji je můžeme najít v aplikaci domácí vodárny. Vyráběny jsou ve třech provedeních a jejich míra instalací nezná hranice. My se dnes podíváme jak vytipovat správnou tlakovou nádobu.
Tlakové nádoby s vyměnitelným vakem: Uvnitř tlakové nádoby se nachází pryžový vak. Voda která přitéká do nádoby putuje právě do tohoto vaku. Ve zbytku nádoby se nachází stlačený vzduch, tento vzduch nám zajišťuje že se vak neodře o stěnu nádoby, přičemž by se mohl protrhnout. V takovém případě by nám mohla tlaková nádoba začít zevnitř rezavět. Nevýhoda u těchto tlakových nádob je údržba. Zhruba jednou za půl roku je potřeba zkontrolovat tlak stlačeného vzduchu v nádobě. Pokud by se tento tlak snížil, sníží se nám i zásoba vody a čerpadlo bude často spínat.
Každý výrobce udává v jakém intervalu je potřeba údržbu provádět. Kontrola je jednoduchá a celá se provádí přes ventilek na vrchu nádoby. Pokud by nám tímto ventilkem "tryskala" voda, je nutné vyměnit vak. To je však zcela jednoduché. Stačí povolit přírubu, vědět jaký vak potřebujeme a výměnu provést.
Tlakové nádoby s bezúdržbovou membránou: Tyto nádoby jsou také označovány jako bezúdržbové. Není potřeba kontrolovat tlak vzduchu, ten nemá kudy utéct. Nádoba je uvnitř rozdělena pryžovou membránou která rozděluje vodu a stlačený vzduch. Jsou vysoce odolné a spolehlivé. Membrána není nijak namáhána, není potřeba pravidelných kontrol. Nevýhodou může být poškození samotné nádoby, pak je potřeba vyměnit celá. A však tyto nádoby jsou bezporuchové. V naší nabídce máme membránové nádoby od výrobce Global Water Solutions který poskytuje na tento typ nádob 5 let záruku. A to se vyplatí.
Tlakové nádoby bez vaku a membrány: V těchto tlakových nádobách není nijak rozdělena voda od vzduchu. Nehrozí tak možnost poškození pryžových částí. Tyto nádoby jsou nerezové a je možné je použít i ve vlhčích prostředích. Nevýhodou je nutná častá kontrola přetlaku vzduchu v nádobě.
Proč je důležité použít tlakovou nádobu?
Pokud použiju v rozvodném systému tlakovou nádobu, tak nejenom že prodloužím životnost čerpadla ale taky odstraníme tlakové rázy způsobené častým spínáním čerpadla. Pokud máme tlakovou nádobu správně nainstalovanou v našem rozvodném systému, tak po otevření kohoutku nejdříve čerpáme vodu z nádoby, která je tlačena stlačeným vzduchem. Poté se čerpadlo spustí, doplní vodu v nádobě a čerpadlo se vypne. Toto je velmi důležité, čím větší máme nádobu, tím méně častěji se čerpadlo spouští. Pokud bychom v našem systému nádobu nepoužili, čerpadlo se spíná po každém otevření kohoutku nebo spláchnutí. Při výběru tlakové nádoby pro pitnou vodu si nejdříve zkontrolujme zdali má od výrobce atest na pitnou vodu aby jsme měli jistotu že voda v nádobě nezmění své složení.
Jak velkou tlakovou nádobu pořídit?
Velikost tlakových nádob máme hned několik. Pro správný výběr tlakové nádoby je potřeba znát parametry čerpadla a způsob použití. Můžeme si však vystačit pouze s množstvím vody za určitý čas. Pokud víme že odebíráme různé množství vody v různém čase je lepší pořídit tlakovou nádobu větší. Ale pozor na to aby nádoba nebyla až moc veliká, poté by se nám voda mohla začít kazit dlouhým stáním v nádobě. Naopak pokud víme že pravidelně odebíráme stejné množství vody, stačí nám nádoba menšího objemu. A však tato nádoba nesmí být moc malá aby jsme měli k dispozici dostatečnou zásobu vody, pokud by tomu tak nebylo, tak opět zkracujeme životnost čerpadla častým spínáním. Ze zkušenosti můžeme říct že u domácích vodáren se velikost nádob pohybuje od 60l do 100l. Při použití čerpadla s frekvenčním měničem který si hlídá konstantní tlak, nádobu můžeme vynechat, nebo použít úplně ty nejmenší. Některá čerpadla s frekvenčním měničem jsou již miniaturní nádobou vybavena a další není nutná. Například Grundfos Scala2. Pro rady ohledně tlakových nádob je vám k dispozici naše technická podpora.